Oprava reprobeden po pádu

Servisovali jsme soustavu, která spadla a byla vážně poškozena. Ulomená ucha, rozštípnutý magnet repro + spálená cívka, prasklé stěny. I toto šlo zachránit vyztužením, kytováním a nástřikem. Repro jsme opravili a zůstalo původní. Madla byla vyměněna za nová.

Utopený ROBE Club spot 600ct

Pokud osvětlovače na akci potká vydatný déšť s větrem, určitě neskáče radostí. Tentokrát měl déšť za následek poruchu startování lampy na ROBE Club spot 600ct. Závada se ovšem neprojevila hned, ale až za pár týdnů. Voda mezi tím na DPS pěkně zoxidovala a sežrala i cestu napájející relé, které zapíná výbojku. Po opravě cesty a SMD odporu asi 70 ohmů vše opět funguje bez problémů.

clubspot

Křápající RCFko

Po několika letech služby se mi dostala do dílny aktivní RCF bedna ART 312A. Při menším výkonu divně chrčela. Rozhodně to nebyl jev, který by byl příjemný. S předáním mě bylo sděleno, že je to od pádu, který bedna zažila. Nechal jsem se zmást a začal pátrat po mechanické závadě. Bez výsledku. Až když jsem našel na zahraničním fóru příspěvek jiného technika, odhalil jsem i závadu svou. Problémem byl SMD tranzistor v budiči koncového stupně, který přestával z nějakého důvodu být vodivý v otevřeném stavu. To mělo za následek nerovnoměrné buzení a křápaní v reproduktoru. Po výměně obou budičů za jiné se zesilovač aktivního RCFka začal opět chovat standardně dobře.

rcf

Utopený 10000Q

Po velkých bouřkách a vydatných deštích se stalo, že na festivalu natekla voda do přední části zesilovače 10000Q. Jak to tak bývá, odporoučel se. Při detailním ohledání jsem zjistil, že zpětná vazba ve zdroji nejeví známky poškození, což mě překvapilo, ale pouze oxidace. Tu jsem odstranil, ale nastal další problém a tím byla uhořelá cesta, také zpětné vazby, která vede až pod kondíkovou baterii. Bylo potřeba několik kusů kondenzátorů vyletovat a cestu opravit. Po opravě a vrácení kondíků zpět, se opět rozsvítila zelená.

lg