Křápající RCFko

Po několika letech služby se mi dostala do dílny aktivní RCF bedna ART 312A. Při menším výkonu divně chrčela. Rozhodně to nebyl jev, který by byl příjemný. S předáním mě bylo sděleno, že je to od pádu, který bedna zažila. Nechal jsem se zmást a začal pátrat po mechanické závadě. Bez výsledku. Až když jsem našel na zahraničním fóru příspěvek jiného technika, odhalil jsem i závadu svou. Problémem byl SMD tranzistor v budiči koncového stupně, který přestával z nějakého důvodu být vodivý v otevřeném stavu. To mělo za následek nerovnoměrné buzení a křápaní v reproduktoru. Po výměně obou budičů za jiné se zesilovač aktivního RCFka začal opět chovat standardně dobře.

rcf

Utopený 10000Q

Po velkých bouřkách a vydatných deštích se stalo, že na festivalu natekla voda do přední části zesilovače 10000Q. Jak to tak bývá, odporoučel se. Při detailním ohledání jsem zjistil, že zpětná vazba ve zdroji nejeví známky poškození, což mě překvapilo, ale pouze oxidace. Tu jsem odstranil, ale nastal další problém a tím byla uhořelá cesta, také zpětné vazby, která vede až pod kondíkovou baterii. Bylo potřeba několik kusů kondenzátorů vyletovat a cestu opravit. Po opravě a vrácení kondíků zpět, se opět rozsvítila zelená.

lg

Odprašování dvou zesilovačů YAMAHA

Tentokrát jsem dostal dva kousky zesilovačů z klubu, kde spolehlivě fungují dlouhá léta. Ovšem prachu a špíně se člověk nevyhne. Po otevření mě překvapilo, že po tolika letech, nejsou až tak zazděné. Nicméně zbytek vyřešil tlakový vzduch a následná chemická lázeň.

yamaha

Oprava spínaného zdroje pro šicí stroj

Dostal se mi na stůl zajímavý kousek a to spínaný zdroj spolu s frekvenčním měničem pro profesionální šicí stroj. Závada byla jasná odešel spínaný zdroj, který tvořil jeden šváb v pouzdru TO-220, s pomocnými obvody. Nakonec se mi povedlo najít alespoň datasheetové zapojení ze kterého se dalo vyjít. Nejhorší bylo pracovat s vícevrstvou deskou s černým lakem, který nejde prosvítit. Po několika neúspěšných pokusech o oživení, jsem zjistil, že problémem je vyměněná zenerka v pomocném obvodu řízení. Měla moc voltů a tím se IO nerozběhnul. Nakonec proběhlo ještě jedno pájení a s úspěchem se opět šije.

sici_stroj

Oprava spínaného zdroje 24V 280W

Byl jsem požádán o opravu vadného, spíše úplně vyhořelého, spínaného zdroje. Vzal jsem to jako osobní souboj s elektronikou. Původní součástky byly nahrazeny ekvivalenty, které lze u nás koupit a snaha se vyplatila. Popravdě, čekal jsem spíš ránu a dým. Zelená je o mnoho lepší.

chico
chico2

Oprava DMX rozdělovače

Tentokrát jsem na firmě vzal již dlouho nefunkční DMX splitter a odvezl ho do dílny. Závada je asi všem jasná, splitter nesplittruje. Od kolegů vím, že to na akci dostalo nějakou přepěťovou špičku po DMX kabelu. „Takový akce fakt miluju“. Po otevření jsem čekal nějakou složitou elektroniku, jak Brno, ale byl jsem mile překvapen. Každý kanál měl jen tři IO a z toho jeden byl čtyřkomparátor, pro rozsvěcení LEDek. „Paráda“. Vzal jsem měřák a všechny šváby proměřil.

Výsledek byl následující. Na vstupu DMX byl načatý převodník na RS485 a to samé v prvním kanále. Při výměně jsem cvičně vyhodil i ten OZ na rozsvě+cení LEDek. Vypadá to slibně, že by jsme mohli zase fungovat, uvidíme po zkoušce.

splitter

 

Generální oprava MV3 z roku 1969

Píše se rok 1969 a světlo světa spatřuje tento, dnes již legendární a historický zesilovač MV3. Kus, který se mě dostal do rukou, hrál mnoho let v kombu na zábavách. Po mnoha letech se ale rutinní čištění změnilo v tragédii. Byly špatně vráceny vývody na trafu, měděné cesty se začaly loupat.

Bylo nutné celý vnitřek rekonstruovat. Protože schéma nebylo v roce 2009 k nalezení, bylo nutné podle staré DPS a součástek namalovat schéma, změřit napětí na jednotlivých důležitých částech a starou DPS ručně obkreslit, aby se mohla vyrobit nová. Vše se povedlo a podle původního návrhu byla osazena náhrada s původními lampami a byly použity i trafa, které zůstaly funkční. IMG_3634

V těchto dnech, po mnoha leté odmlce, bylo přistoupeno k finalizaci. Já osobně jsem velice rád, protože vrátit takovému stroji život je ten nejlepší pocit.

Na facebooku se podívejte i na video zde a zde.

Oprava UPS APC RS 800

Všechno fungovalo než se to rozbilo, spojení, které použáívám dost často. UPSky od APC jsou celkem rozšířené a tak jako u všech, je potřeba čas od času vyměnit akumulátory. Bohužel se objevila další závada. Jak je známo u těchto zařízení se často stáva, že po zapnutí a proběhlém testu baterie nedojde k opětovnému připojení na síť a zařízení neustále přepíná ze sítě na zálohu a opačně. Po chvilce googlení jsem došel k závěru, že je to způsobeno vadným filtračním kondenzátorem na napájení OZ pro měření sítě. Kondenzátor v tomto režimu údajně časem vyschne a způsobí rozvážení OZ. Po přepájení prkotiny za 4kč začalo vše opět normálně fungovat.

Oprava a měření zesilovače PSA31500

Nyní se mně na pracovním stole vystřídaly čtyři kusy měničů této třídy. Důvodem bylo hlavně čištění, ale i opravy. U jednoho modulu bylo potřeba přepájet pár uhořených polovodičů pro ovládání ventilátorů a u jiného zase přepájet celý konec, kvůli nevybuditelnosti do bridge. Celou opravu pak zakončil test zatížením. Na video se podívejte zde.

Lab Grupen v dílně

Čas od času se dostanu k opravdu pěkné věci, jako je Lab Grupen. Je to hold jen technika, která má vždy své mouchy, tentokrát mi na stole skončil kousek od serie 10000 FP+. Problém byl ten, že ačkoliv modul dostával malý budící signál, otvíral koncové tranzistory do VPL (Voltage Power Limit). Od kolegy jsem dostal náhradní modul, a tak oprava byla rychlá.