Utopený ROBE Club spot 600ct

Pokud osvětlovače na akci potká vydatný déšť s větrem, určitě neskáče radostí. Tentokrát měl déšť za následek poruchu startování lampy na ROBE Club spot 600ct. Závada se ovšem neprojevila hned, ale až za pár týdnů. Voda mezi tím na DPS pěkně zoxidovala a sežrala i cestu napájející relé, které zapíná výbojku. Po opravě cesty a SMD odporu asi 70 ohmů vše opět funguje bez problémů.

clubspot

Křápající RCFko

Po několika letech služby se mi dostala do dílny aktivní RCF bedna ART 312A. Při menším výkonu divně chrčela. Rozhodně to nebyl jev, který by byl příjemný. S předáním mě bylo sděleno, že je to od pádu, který bedna zažila. Nechal jsem se zmást a začal pátrat po mechanické závadě. Bez výsledku. Až když jsem našel na zahraničním fóru příspěvek jiného technika, odhalil jsem i závadu svou. Problémem byl SMD tranzistor v budiči koncového stupně, který přestával z nějakého důvodu být vodivý v otevřeném stavu. To mělo za následek nerovnoměrné buzení a křápaní v reproduktoru. Po výměně obou budičů za jiné se zesilovač aktivního RCFka začal opět chovat standardně dobře.

rcf

Utopený 10000Q

Po velkých bouřkách a vydatných deštích se stalo, že na festivalu natekla voda do přední části zesilovače 10000Q. Jak to tak bývá, odporoučel se. Při detailním ohledání jsem zjistil, že zpětná vazba ve zdroji nejeví známky poškození, což mě překvapilo, ale pouze oxidace. Tu jsem odstranil, ale nastal další problém a tím byla uhořelá cesta, také zpětné vazby, která vede až pod kondíkovou baterii. Bylo potřeba několik kusů kondenzátorů vyletovat a cestu opravit. Po opravě a vrácení kondíků zpět, se opět rozsvítila zelená.

lg

Odprašování dvou zesilovačů YAMAHA

Tentokrát jsem dostal dva kousky zesilovačů z klubu, kde spolehlivě fungují dlouhá léta. Ovšem prachu a špíně se člověk nevyhne. Po otevření mě překvapilo, že po tolika letech, nejsou až tak zazděné. Nicméně zbytek vyřešil tlakový vzduch a následná chemická lázeň.

yamaha

Oprava spínaného zdroje pro šicí stroj

Dostal se mi na stůl zajímavý kousek a to spínaný zdroj spolu s frekvenčním měničem pro profesionální šicí stroj. Závada byla jasná odešel spínaný zdroj, který tvořil jeden šváb v pouzdru TO-220, s pomocnými obvody. Nakonec se mi povedlo najít alespoň datasheetové zapojení ze kterého se dalo vyjít. Nejhorší bylo pracovat s vícevrstvou deskou s černým lakem, který nejde prosvítit. Po několika neúspěšných pokusech o oživení, jsem zjistil, že problémem je vyměněná zenerka v pomocném obvodu řízení. Měla moc voltů a tím se IO nerozběhnul. Nakonec proběhlo ještě jedno pájení a s úspěchem se opět šije.

sici_stroj

Oprava spínaného zdroje 24V 280W

Byl jsem požádán o opravu vadného, spíše úplně vyhořelého, spínaného zdroje. Vzal jsem to jako osobní souboj s elektronikou. Původní součástky byly nahrazeny ekvivalenty, které lze u nás koupit a snaha se vyplatila. Popravdě, čekal jsem spíš ránu a dým. Zelená je o mnoho lepší.

chico
chico2

Oprava DMX rozdělovače

Tentokrát jsem na firmě vzal již dlouho nefunkční DMX splitter a odvezl ho do dílny. Závada je asi všem jasná, splitter nesplittruje. Od kolegů vím, že to na akci dostalo nějakou přepěťovou špičku po DMX kabelu. „Takový akce fakt miluju“. Po otevření jsem čekal nějakou složitou elektroniku, jak Brno, ale byl jsem mile překvapen. Každý kanál měl jen tři IO a z toho jeden byl čtyřkomparátor, pro rozsvěcení LEDek. „Paráda“. Vzal jsem měřák a všechny šváby proměřil.

Výsledek byl následující. Na vstupu DMX byl načatý převodník na RS485 a to samé v prvním kanále. Při výměně jsem cvičně vyhodil i ten OZ na rozsvě+cení LEDek. Vypadá to slibně, že by jsme mohli zase fungovat, uvidíme po zkoušce.

splitter

 

Dálkově i místně řízený stmívač

Obyčejných jednoduchých stmívačů, už postavil každý kutil snad tunu. Tentokrát jsem se zaměřil na to, aby zapojení mohlo být ovládáno dálkově, ale i místně. Zvolil jsem jednoduchou IR metodu, tedy ovládání klasickým ovladačem od televize nebo domácího kina. Svoji roli hrají i rozměry a možnost připojení místo výpínače na stěně. Obvod se zapojuje mezi přívodní a spínanou fázi, přičemž podmínkou je stmívání žárovky, kvůli napájení vlastní elektroniky.

Zapojení lze naprogramovat na jakékoliv tlačítko, jakéhokoliv dálkového ovládání, které je doma k naleznutí. Krátké stisky rozsvěcí a zhasínají, dlouhý pak vyvolá stmívací smyčku, kterou lze krátkým stiskem zastavit.  Podívejte se na krátké video zde.

IMG_3746

 

Oprava UPS APC RS 800

Všechno fungovalo než se to rozbilo, spojení, které použáívám dost často. UPSky od APC jsou celkem rozšířené a tak jako u všech, je potřeba čas od času vyměnit akumulátory. Bohužel se objevila další závada. Jak je známo u těchto zařízení se často stáva, že po zapnutí a proběhlém testu baterie nedojde k opětovnému připojení na síť a zařízení neustále přepíná ze sítě na zálohu a opačně. Po chvilce googlení jsem došel k závěru, že je to způsobeno vadným filtračním kondenzátorem na napájení OZ pro měření sítě. Kondenzátor v tomto režimu údajně časem vyschne a způsobí rozvážení OZ. Po přepájení prkotiny za 4kč začalo vše opět normálně fungovat.

Oprava a měření zesilovače PSA31500

Nyní se mně na pracovním stole vystřídaly čtyři kusy měničů této třídy. Důvodem bylo hlavně čištění, ale i opravy. U jednoho modulu bylo potřeba přepájet pár uhořených polovodičů pro ovládání ventilátorů a u jiného zase přepájet celý konec, kvůli nevybuditelnosti do bridge. Celou opravu pak zakončil test zatížením. Na video se podívejte zde.