Web for amplifier magician
Get Adobe Flash player

Zdroj je hlavní součást každého zasilovače. Je to srdce, které když nejde jak má, tak nejde ani zesilovač. Proto radím každému, kdo váhá, ať na zdroji rozhodně nešetří. Vždy je lepší mít zdroj o 30%-50% větší než samotný výkon zesiku. Zdroj je tím tvrdší, čím je lepší jádro a pokreje lépe proudové rázy.

Pro usměrňování používejte můstek, je to nejjednodušší řešení a standardně lze koupit i 500/800V/ od 5 – 25A nebo 50A. Vždy je lepší volit vyšší hodnoty, nemusíme řešit ztrátové teplo. Samozřejmostí je zvážit, jakou hodnotu budeme potřebovat. Na výkon 2x25W je zbytečný 25A můstek a podobně.

K filtraci použijeme kondenzátory, typově 4,7G pro menší výstupní výkony a 10G pro větší. Kondenzátory zapojujeme vždy na každou napájecí větev. To znamená při symetrickém napájení filtrujeme + i – proti uzlu zdroje. Vždy používame i několik paralelně zapojených kondenzátorů, zdroj je pak dobře filtrovaný a dokáže pokrýt náhlé proudové zátěže. Doporučuju kupovat značkové „kondíky“, které mají deklarovanou kapacitu a dielektrickou schopnost výrobcem.

Jaký zdroj použít? Transformátor EI, Toroid nebo spínaný zdroj?
Hodně často pokládaná otázka. Někdo privileguje nejmodernější technologii a to „spínáky“ a další nedá dopustit na masivní toroid. Kde je pravda? No vždy někde uprostřed. Vše má své plusy i mínusy. Toroid je jednodušší na instalaci, člověk ho prostě koupí, našroubuje, zapojí a funguje. Ovšem mnohdy se jedná o mnoho kil navíc. Spínaný zdroj je sice lehčí, v podstatě o váze několika stovek gramů, ale jeho návrh a výroba je podstatně složitější a prodávané kousky často nesplňují výstupní parametry, které potřebujeme. Další věcí je porucha. Co se stane při zkratu. Toroid i transformátor na EI plechách bez větších problémů přežijí. Pojistka se utavý a obvod se vypne. V případě pulzních zdrojů přežijí jen nejlépe navržené kusy. Při zaskratování výstupu spínaného zdroje dojde k proudové špičce na primární straně, což většina spínacích tranzistorů nepřežije a v horším případě vezme s sebou i řízení.

Moje teorie zní: U domácích staveb používat výhradně toroidy, případně klasické trafo při menších výkonech a co se týče kupovaných kousků, tam se dá těm spínaným zdrojům i věřit.